NUT

NUT

Egipska bogini nieba, żona Geba, matka Ozyrysa, Izydy, Seta i Neftydy. Uosobienie nieba, opiekunka umarłych, jedno z najstarszych bóstw egipskich, czczona w Heliopolis jako jedna z Enneady (Dziewięciorga Bóstw). Jej imię oznacza “niebo”.


O BOGINI

Według mitologii egipskiej Nut była córką Szu (boga powietrza) oraz Tefnut (bogini wilgoci), dzieci Amona Ra, boga słońca*. Jej bratem i małżonkiem był Geb, bóg ziemi**. Z początku Nut była kojarzona tylko jako bogini nocnego nieba, jednak z biegiem czasu jej rola poszerzyła się do bogini nieba w ogóle. Egipcjanie wierzyli że w ciągu dnia słońce (a w nocy księżyc) wędrowały po nieboskłonie – ciele Nut, która pod koniec połykała je, a rodziły się na nowo o poranku (wieczorem w przypadku księżyca)***. Wygięte w łuk i rozpostarte nad ziemią ciało bogini fizycznie oddzielało siły chaosu od kosmicznego porządku ustanowionego w świecie, jej palce u stóp i dłoni stanowiły cztery strony, północ, południe, wschód i zachód.

Ra był władcą świata, jednak (tak jak bogowie helleńscy) obawiał się o swoją władzę, dlatego gdy dowiedział się, że Nut ma mieć dzieci, wpadł w furię i oznajmił, że nie urodzi ich w żaden dzień w roku. Bogini nieba udała się po pomoc do Thotha, boga mądrości, a on obmyślił plan. Rok (słoneczny) liczył wtedy 360 dni, dlatego Thoth udał się do Chonsu, boga księżyca, którego światło rywalizowało z tym pochodzącym od Ra. Postanowili, że będą grać, a ile razy przegra Chonsu, tyle światła księżycowego będzie musiał oddać Thothowi. Bóg księżyca przegrał tyle razy, że Thoth zdobył wystarczającą ilość światła, by dorzucić pięć dodatkowych dni do roku, dni te nie należały do Ra i nie miał on nad nimi władzy, dlatego Nut mogła swobodnie urodzić Ozyrysa, Izydę, Seta oraz Neftydę (a także, według Plutarcha, najstarszego Aruerisa odpowiadającego Apollowi i zwanego w epoce hellenistycznej Horusem Starszym). Kiedy dowiedział się o tym Ra, wymierzył karę na zawsze rozdzielając Nut i Geba, którzy do tej pory leżeli zespoleni ze sobą i stale ze sobą kopulowali, od tej pory oddzielać miał ich Szu (Powietrze), ich ojciec. Nut jednak nie żałowała swej decyzji.

Geb, Shu and Nut

Nut rozpostarta w łuku, rozdzielający Szu i leżący na ziemi Geb

Najczęściej spotykanymi przydomkami Nut były: Pokryta Gwiazdami (ponieważ gwiazdy były usiane na całym jej ciele), Ta Która Ochrania (ochraniała Ra), Pani Wszystkiego lub Ta Która Urodziła Bogów i Ta Która Trzyma Tysiąc Dusz (jako ta, która ma związek z zaświatami i procesami odrodzenia).

Nut Shu and Geb

Ilustracja ze strony https://www.nexto.pl/upload/publisher/Armoryka/PDF/public/teksty_piramid_demo.pdf


WIZERUNKI, SYMBOLE I ZWIERZĘTA

Świętym symbolem Nut była maquet – drabina, po której Ozyrys wspiął się do nieba, by szukać schronienia u matki po ataku ze strony brata, Seta. Drabina była malowana na sarkofagach, ponieważ Nut, podobnie jak jej dzieci, uważano za opiekunkę zmarłych i zwracano się do niej z prośbą o opiekę nad nimi (trumny malowane były na kolor granatowy i ozdabiane wieloma gwiazdami jako odwzorowanie Nut).

Najczęściej Nut przedstawiana była jako naga kobieta, której ciało rozpościerało się nad ziemią niczym łuk.

Goddess Nut

Jej zwierzęcym przedstawieniem są boska krowa oraz maciora karmiąca młode (reprezentujące gwiazdy), a roślinnym – drzewo sykomory czyli figi morwowej (figowiec sykomora, Ficus sycomorus).

Nut as Heavenly Cow

Hieroglif przedstawiający imię Nut z garnkiem, który prawdopodobnie symbolizował macicę

Nut's name in hieroglyphs


ZNACZENIE DYWINACYJNE

OSOBA

Karta ta przedstawia osobę ciepłą, opiekuńczą i wspierającą, zazwyczaj rodzica, kogoś na kim można polegać. To ktoś kto potrafi wyjść poza swoją własną perspektywę i zobaczyć więcej niż inni, ktoś zaradny i zdolny do wytrwałego dążenia do celu oraz poświęcenia.
W negatywie: osoba nadopiekuńcza, która nie potrafi odpuścić, stale pilnuje, czuwa, nie pozwala popełniać błędów i udziela „dobrych” rad.

RADA

Ta sytuacja wymaga od ciebie spojrzenia z szerszej perspektywy, tak jak z lotu ptaka. Aby rozwiązać pat, musisz wyjść poza swoje ego. Być może widzisz więcej niż inni i jesteś z tego powodu wyśmiewany/-a oraz szykanowany/-a, nie pozwalaj, żeby to podcięło ci skrzydła, ta sytuacja wymaga działania z poziomu mistrza, a nie niezbyt bystrego ucznia.

Nie ograniczaj się do tego, co chcą widzieć inni. Jeżeli masz wizję to za nią podążaj, ta karta mówi, że nie ma rzeczy niemożliwych. Niebo i kosmos nie mają granic, a szczęśliwa gwiazda może przyświecać właśnie tobie.

Karta Nut oznacza też przyjrzenie się sobie. Możesz mieć genialny plan, ale czy masz wystarczająco dużo potencjału intelektualnego i charakterologicznego, żeby go wcielić w życie? Nawet jeżeli przed tobą stoi drabina, po której wspinasz się coraz wyżej, to czy jesteś pewien/pewna, że nie stracisz równowagi i nie runiesz w dół? Patrzenie w niebo i wznoszenie się w górę wymaga uważności i stałej pracy tak jak ptak stale macha skrzydłami w powietrzu i obserwuje czy nie czyha na niego drapieżnik.

Tak jak słońce rodzi się na nowo każdego poranka z ciała Nut, tak ty możesz rozpocząć wszystko od nowa.

Ta karta to także wezwanie do tolerancji, wszyscy żyjemy pod tym samym niebem i rodzimy się równi.

Ciemną stroną tej karty może być chęć nadmiernego kontrolowania siebie i innych, a także ciągłego bycia poinformowanym/-ą (stałe zerkanie w telewizor, zwłaszcza na kanały informacyjne i pogodowe, do serwisów społecznościowych etc).

W MIŁOŚCI

Jeżeli jesteś w związku: nadmierna opiekuńczość lub kontrolowanie partnera/-ki. Nie dawanie partnerowi/partnerce przestrzeni lub spoglądanie na nią/niego z wyższością.
Jeżeli jesteś samotny/-a: wysokie wymagania stawiane potencjalnemu partnerowi/partnerce (co absolutnie nie jest złą rzeczą, trzeba sobie tylko zadać pytanie czy my sami tacy jesteśmy jeżeli wymagamy tego od innych)

W FINANSACH

Kontrola urzędowa. Praca na zmiany. Karta sugeruje rozwój i ekspansję.

W ZDROWIU

Kłopoty z zajściem w ciążę, możliwe wspomaganie medyczne. Cykle miesięczne u kobiety. Poród. Szczególnie narażone części ciała: układ rozrodczy, oczy, dłonie i stopy.

KARTY

Nut w Goddesses of the New Light Pameli Matthews

Nut w Goddesses of the New Light Pameli Matthews

Nut w The Goddess Oracle Hrany Janto&Amy Sophii Marashinsky

Nut w The Goddess Oracle Hrany Janto&Amy Sophii Marashinsky

Nut w Goddess Inspiration Oracle Kris Waldherr

Nut w Goddess Inspiration Oracle Kris Waldherr

Nut w The Goddess Wisdom Cards Jill Fairchild, Reginy Schaare & Sandry M. Stanton

Nut w The Goddess Wisdom Cards Jill Fairchild, Reginy Schaare & Sandry M. Stanton

Nut w The Goddess Oracle Deck Thalii Took

Nut w The Goddess Oracle Deck Thalii Took

Nut w Goddesses&Sirens Stacey Demarco&Jimmy’ego Mantona

Nut w Goddesses&Sirens Stacey Demarco&Jimmy’ego Mantona

*Według większości mitów Amon – Ra spłodził Tefnut i Szu podczas masturbacji, w niektórych wersjach ich matką jest Iusaaset.

**Nut personifikująca Niebo i Geb reprezentujący Ziemię są wyjątkiem wśród większości mitologii, gdzie Niebo ma męską, a Ziemia żeńską naturę.

*** Czerwony kolor podczas wschodu słońca był rozumiany jako krew płynąca z Nut podczas porodu.

Na podstawie anglojęzycznej Wikipedii.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.