GDYBY JEZUS BYŁA KOBIETĄ…

Przeczytałam ostatnio fantastyczny artykuł Moniki Zuber pt. ‘Co by było gdyby Jezus był kobietą’. Do całości odsyłam tutaj, a przytaczam dla zachęty pierwszą stronę, robi piorunujące wrażenie:

Nieliczni pośród kobiet męscy studenci teologii i seminariów duchownych na zajęciach z homiletyki słyszeliby, że dla nich ten przedmiot jest fakultatywny, bowiem i tak nie mogą „głosić Słowa” w kościołach, gdyż jest to powołanie nadane przez Ducha Świętego wyłącznie kobietom. W końcu każda kaznodziejka, kapłanka i pastorka wzoruje się na Mesjaszce – najpełniejszym objawieniu Boga, które dokonało się w kobiecie. Mężczyźni, którzy czują powołanie do służby w Kościele, byliby zachęcani do studiowania pedagogiki i katechetyki, aby ewentualnie móc nauczać małe dzieci w szkółce niedzielnej i na lekcjach religii. Wzorem życia dla mężczyzn powinien być Józef, ziemski ojciec Mesjaszki – niezwykle pokorny, skromny, pracowity (rzemieślnik-cieśla), który nie wychylał się i pozostawał w cieniu swojej wielkiej Córki. Cóż za piękny przykład geniuszu męskiego!

Kobiety podkreślałyby, jak bardzo cenią mężczyzn, ich rolę w Kościele, szczególnie kiedy angażują się w prace fizyczne, porządkowe, opiekują się dziećmi, kiedy poświęcają się, by one mogły oddawać się wyższym celom, jak rozwój Kościoła czy nauki. Ze smutkiem stwierdziłyby, że chciałyby zrobić coś, aby praca mężczyzn, taka jak rzemiosło czy inne prace fizyczne, była bardziej doceniana. Nie jest to jednak łatwe, bowiem mężczyźni muszą zaakceptować kulturę, w jakiej żyją. A przecież role społeczne kształtowane są w zgodzie z predyspozycjami biologicznymi, dlatego mężczyźni powinni się pogodzić z faktem, że od początku zostali stworzeni do prac ciężkich, przede wszystkim fizycznych. Sam Bóg ich tak stworzył! (Chwała Mu za to!) Prace umysłowe i stanowiska przywódcze są przeznaczone dla kobiet. To wcale niełatwe „brzemię” i mężczyźni powinni być wdzięczni, że kobiety biorą te ciężkie obowiązki „na siebie”, dając mężczyznom możliwość, by ich geniusz rozwijał się w mniej absorbujących przestrzeniach życia społecznego.

Kapłanki chrześcijańskie wszystkich wyznań, na czele z biskupkami kościołów, a nawet papieżycą Karoliną XVI, zawsze podkreślają, że urząd nauczycielski to służba, a nie przywilej, więc mężczyźni chcący zmienić swoją pozycję powinni zastanowić się, czego się domagają, bowiem to wysoce wymagające powołanie, pełne poświęcenia i wyrzeczeń. Mężczyźni są słabo wykształceni, ulegają emocjom w sporach, interesują się małostkami, stąd przywódcze stanowiska raczej nie są im przeznaczone. Ale niech pamiętają: Bóg–Matka rozumie i wspiera ich.

Kobiety słuchałyby chętnie, co mężczyźni mają do powiedzenia, jednak może jedynie raz do roku – w święto mężczyzn przypadające 8 marca. Poza tym nie miałyby nic przeciwko, gdyby czasem jakiś mężczyzna, no może dwóch, zjawił się na synodzie teolożek, pastorek i kapłanek, może wziął udział w komisji ds. rodziny. Bowiem ich głos jest ważny i kobiety chcą zawsze podkreślać, że mężczyzna jest na „piedestale” – w Kościele czy historii i kulturze kobiet był doceniany i uwielbiany, nawet jeśli nie osiągnął wysokiej pozycji społecznej. To nic, że mężczyźni zarabiają mniej i trudno im znaleźć pracę na wyższym stanowisku – przecież to żony finansowo utrzymują mężczyzn, zawsze chętnie pomagają i wspierają.

Poza tym w kościołach coraz liczniej powstają „koła mężczyzn”, gdzie mogą oni w końcu spotkać się, porozmawiać na wspólne tematy (dom, dzieci, zakupy, prace remontowe…), jak i nauczyć czegoś pożytecznego – rzeźbienia w drewnie, malowania kartek świątecznych, organizowania przyjęć dla małych dzieci. W tym samym czasie żony spędzą ją czas z ich dziećmi, aby mieli choć chwilę czasu dla siebie i kolegów. Mężowie nawet nie muszą w tym dniu gotować – tutaj zapewne nie wszystkie żony zadeklarują swoją pomoc. Wiecie, jak jest z kobietami – nie każda zna się na kuchni.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.